Road trip naprieč Islandom

Island, krajina ohňa a ľadu, láka turistov čoraz viac. Horské pramene, polárna žiara, západné fjordy a pozorovanie veľrýb sú lákadlom nielen pre nadšencov prírody. Táto severská krajina je čarovným miestom, ktorá svojim návštevníkom doslova vyráža dych.

Najlepším spôsobom ako spoznať Island, je prenajať si auto a vyraziť na okružnú jazdu po Ring Road (ceste označenej ako R1). S dĺžkou približne 1330 kilometrov sa táto cesta tiahne okolo obvodu Islandu a prechádza zelenými údoliami s vodopádmi, okolo ľadovcov, snehom pokrytými vrcholmi hôr, čiernych kamenistých polí a machom obrastených lávových plání. Z tejto cesty môžete tiež odbočiť na niektorú vedľajšiu cestu vedúcu do vnútrozemia.

Auto si môžete požičať v niektorej z miestnych spoločností, akými sú napríklad Cars Iceland, Reykjavík Cars, Hertz Car Rental Iceland, Blue Car Rental a mnohé iné, ktoré nájdete vo väčších mestách, ako aj priamo na letiskách. Pokiaľ chcete nájsť výhodné ceny za požičanie, odporúčame aby ste s výberom auta začali čo najskôr. Na cestu po Ring Road vám bude stačiť auto s pohonom na dve kolesá, ak sa však chcete vybrať na horské trasy do vnútrozemia (cesty triedy F) budete na taký výlet potrebovať terénne auto 4×4.

Ak by ste po Ring Road išli nepretržite, cesta by vám trvala okolo 16 hodín (za predpokladu dodržiavania povolenej rýchlosti). Cestu je možné absolvovať aj za sedem alebo viac dní, podľa toho čo všetko máte vo svojom itinerári. Spravidla turisti začínajú trasu v Reykjavíku, odkiaľ sa môžete vydať na sever alebo na juh. Bez ohľadu na to, ktorý smer trasy si zvolíte pripravte sa na dobrodružstvo plné oviec a nádherných výhľadov.

Určite sa zastavte v národnom parku Pingvellir, pri vodopádoch Skógafoss a Seljalandsfoss, ako aj v oblasti s gejzírmi. Pokračujte do mestečka Vík, v ktorom sa môžete prejsť po čiernej pláži. Taktiež si nenechajte ujsť ľadovcovú lagúnu Jökulsárlón, ako aj neoficiálne druhé hlavné mesto Islandu – Akureyri. Island však schováva aj ďalšie krásy, takže sa máte na čo tešiť.

Leave a Reply